راهنمای بکارگیری سامانه کاوش

« شیوه نامه استفاده از سامانه مدیریت منابع کتابخانه ای کاوش»

       ضمن تشکر از شما همکار ارجمند که اقدام به تهيه و اجراي سيستم مديريت کتابخانه ­اي براي کتابخانه خود نموده ­ايد موارد ذيل در جهت استفاده هرچه بهتر از نرم افزار کاوش به استحضار مي رسد:

       برای شروع برنامه کاوش در ابتدا به سایت معاونت پژوهشبه آدرس www.pazhuhesh.ir  وارد شده و لینک مدیریت منابع کتابخانه ها (کاوش) را کلیک نمایید و یا مستقیما در نوار آدرس نسبت به ثبت آدرس سرور به آدرس www.kavosh.ismc.irاقدام نمایید .

جهت ورود به نرم افزار:

1. اگر جزء مديران و يا کارمندان کتابخانه هستيد،‌ نام کاربري و کلمه رمز اختصاص داده شده خود را وارد نماييد و نماد کليد را کليک نماييد (از زدن   Enterاجتناب نمائید) .

2. سایرین می توانند از قابلیت های جستجو استفاده نمایند؛

اگر تاکنون نام کاربری و رمز ورود به سامانه کتابخانه خود را دريافت ننموده ايد با اداره امور کتابخانه­ های حوزه­ های علمیه مستقر در معاونت پژوهش مدرسه معصومیه قم به شماره تلفن 025 - 32400752 تماس گرفته و از آن مطلع شوید.

اولین قدم برای کار با سامانه کاوش ورود اطلاعات کتب مخزن کتابخانه خود به دیتا بیس کاوش است ؛ انجام این عمليات  به 4 روش امکان پذير می باشد :

1.ورود اطلاعات منابع از طریق سایت کتابخانه ملی:

با مراجعه به سایت کتابخانه ملی به آدرس www.nlai.ir در قسمت جستجو شماره شابک یا شماره کتابشناسی مندرج در برگه فهرست نویسی ابتدای کتاب و یا نام بخشی از کتاب همراه با نام مولف یا ناشر را درج نموده و نماد جستجو را بزنید، در جدول مدارک پیدا شده پس از حصول اطمینان از اینکه عنوان کتاب نمایش داده شده منطبق با کتاب مورد نظر می باشد مدرک مورد نظر خود را تیک دار نمایید و سپس در پایین جدول در قسمت انتخاب فرمت نتایج جستجو ، فرمت txt را انتخاب نموده و در پایان نماد ذخیره یا چاپ را کلیک نمایید و نسبت به ذخیره فایل ایزو در یک پوشه اقدام نمایید و در برنامه کاوش در بخش:  کتابخانه و آرشیو - درهم کرد –در بخش سربرگ ايزو آدرس فایل ذخیره شده را وارد نموده تا عملیات انتقال ایزو به پایان برسد سپس در بخش ویرایش اطلاعات نسبت به صحت کلیه مندرجات کاربرگه کتاب مورد نظر اقدام نموده و خصوصاً در بخش رده کنگره دقت نمایید اطلاعات در کاترهای متعلقه قرار گرفته باشند (برای ورود شناسه مولف و عنوان کتاب جهت چاپ صحیح در کاغذ لیبل پس از کلیک در کادر مربوطه شماره کاتر مولف کلیدهای ctrl+shift سمت راست صفحه کلید را همزمان فشرده و  از راست به چپ اطلاعات را وارد نموده و ممیز را نیز درج نمایید).

نکته: در صورت عدم وجود شماره رده یک کتاب در سایت کتابخانه ملی می توان با مراجعه به سایت www.lib.irنسبت به دریافت شماره رده اقدام نمایید.

2. ورود اطلاعات فايل ايزوي هر عنوان کتاب از طریق استخراج فایل ايزوي سابقه موجودي آن در DVD کتابخانه ملي:

با اجرای برنامه DVD کتابخانه ملی و پس از وارد کردن بخشي از مشخصات کتاب خود در قسمت جستجوي نرم افزار مذکور و يافتن اطلاعات کتاب مورد نظر در مخزن کتابخانه ملي ايران ، نسبت به ذخيره اطلاعات آن کتاب در قسمت خروجي ايزو برنامه در هارد رایانه اقدام نموده  و سپس آدرس فايل ذخيره شده را  در برنامه کاوش در بخش:  کتابخانه و آرشیو - درهم کرد – سر برگ ايزو وارد نماييد. همین عمل را با ورود به سایت کتابخانه ملی نیز می توانید انجام دهید. (در صورت عدم دریافت این  DVD،  به شماره تلفن 32400752 - 025 تماس گرفته و با دادن آدرس پستی آن را دریافت نمایید )

نکته: این امکان وجود دارد که محتویات به طور مثال 20 کتاب در یک فایل ایزو را یکجا در کاوش وارد نمایید بدین صورت که در هنگام ذخیره اطلاعات ایزو نام فایل اولین ایزو ایجاد شده را به عنوان نام جدید فایل ایزو بعدی و در همان پوشه وارد نمایید و در مواجهه با پیغام do you want to replace it?دکمه yesرا زده و به همین ترتیب تا مثلاً 20 کتاب، این روند را ادامه می دهیم و در نهایت فایل ایزو محتوی آن 20 کتاب را در یک عملیات در هم کرد ایزو وارد کاوش می نماییم.

3.ورود اطلاعات منابع از طریق کتابخانه‌های منتخب

مراجعه به بخش جستجوی عبارت - زدن تیک پایگاه های منتخب – تایپ بخشی از نام کتاب – زدن نماد جستجو – پس از نمایش نتیجه جستجو و پیدا نمودن کتاب مور نظر کلیک بر نماد فلش و  در قسمت : کتابخانه و آرشيو - عمليات انتقال و درهم کرد -  تغییر پایگاه  مقصد به نام پایگاه خود  – در کادر سئوال  مدرک مورد نظر پس از انتقال با چه کد‌ عنوانی ذخیره گردد؟ یک کد عنوان غیر تکراری (برای اولین کتاب پایگاه خود عدد 1 و الی آخر) درج نمایید – کلید تأیید را بفشارید تا اطلاعات کتاب مورد نظرتان در دیتابیس کاوش ثبت شود. همين روند را براي ساير کتب موجود در مخزن کتابخانه خودتان ادامه دهيد تا مشخصات کليه کتب در پايگاه کتابخانه يتان در نرم افزار کاوش ثبت شود.

نکته: در بخش ویرایش اطلاعات حتما مندراجات بخش رده ها مورد ویرایش واقع شود تا محتویات هر کاتر در جای صحیح وارد شوند.

 4. ورود اطلاعات منابع از طریق فرم کاربرگه ورود اطلاعات نرم افزار کاوش:

برای کتب منحصر به فرد (خطی و قدیمی ) ورود اطلاعات کتب از طریق فهرست نويسي آنها برای هر کتاب در قسمت: کتابخانه و آرشيو-ورود اطلاعات مدارک - در کاربرگه ورود اطلاعات نام پایگاه و نوع کاربرگه خود را انتخاب نموده و با انتخاب کد عنوان و ثبت آن نسبت به تکمیل فرم فهرست نویسی کتاب اقدام نمائید .

توضیح مختصر درخصوص آموزش رده بندی کتابخانه کنگره

    شماره بازیابی رده بندی کتابخانه کنگره از دو بخش اساسی تشکیل شده است: شماره رده و شماره اثر.

شماره رده (حروف بزرگ لاتین):حروف لاتین بصورت بزرگ از یک تا سه حرف  است که نماینده بخش اصلی سر موضوع ها است. این حروف به یک مدرک و برگه آن در فهرست افزوده می شود تا رده آن را در نظام رده بندی و جای کلی آن را در قفسه کتاب مشخص نماییم. در شماره رده بندی کتابخانه کنگره از یک حرف بزرگ برای نشان دادن رده اصلی و گاهی در صورت لزوم دو حرف بزرگ برای نشان دادن رده های فرعی استفاده می شود. مثال برای کتاب های فلسفی و مذهبی شماره رده B و به طور اخص برای موضوع های کتب اسلامی از عبارت BP استفاده می شود.

شماره اثر (اعداد صحیح و اعشار) : وقتی چندین کتاب هم موضوع با شماره رده های یکسان داشته باشیم، لازم است که به نحوی آن ها را از یکدیگر متمایز کنیم. متمایز کردن کتاب ها با اختصاص شماره اثر به آن ها امکان پذیر می شود. مثال عدد صحیح 828 در خصوص فلسفه تحول ماده و عدد 5/ در خصوص ارتباط آن با ادراک بشر اختصاص یافته است. 5/828  (تمامی این موضوعات در کتب جداول استاندارد رده کنگره موجود است)

نشانه مولف: بخشی از شماره اثر می باشد و بر اساس سر شناسه کتاب ساخته می شود. در رده بندی کتابخانه کنگره نشانه مولف با استفاده از شماره های کاتر که از یک جدول استاندارد اتخاذ می گردند تعیین می شود.

جدول نشانه مولف فارسی از  دو بخش تشکیل شده است:

1) بخش نام فامیل مولف .

2) بخش نام عنوان کتاب .

ابتدا ممیز سپس حرف اول نام فامیل مولف سپس عدد متناظر حرف دوم فامیل در ادامه حرف اول نام کتاب سپس عدد متناظر حرف دوم

 

 

 

طریقه جستجوی آفلاین:

          بدین منظور پس از ورود کلیه اطلاعات کتب کتابخانه خود در نرم افزار کاوش مراحل زیر را انجام دهید :

 در قسمت *کتابخانه و آرشيو *  گزارش های مدیریتی*دفتر ثبت ( اموال ) - انواع گزارش‌های مدیریتی  بدون وارد کردن هیچ گونه عبارتی در کادرها نماد نرم افزار اکسل یا ورد یا پی دی اف را کلیک نمایید .

بدین ترتیب کل اطلاعات پایگاه کتابخانه ­تان بصورت فایل اکسل ذخیره شده که با باز کردن فایل و زدن همزمان Ctrl+Fمی توانید نسبت به جستجو عناوین کتب بصورت OFFLIN اقدام نمایید.

  

جهت چاپ لیبل: ابتدا باید شماره ثبت تمامی کتب و منابع را در بخش ویرایش اطلاعات وارد کنید و سپس :

1- کتابخانه و آرشیو ←پیش فرض های اختصاصی ←انتخاب نام پایگاه و رده کنگره

2- کتابخانه و آرشیو ←ویژگیهای کلی اطلاعات ←تغییر کلی ترتیب اطلاعات و شرط جستجو بر اساس رده کنگره

3- کتابخانه و آرشیو ←گزارشهای مدیریتی ←آماده سازی و خدمات ←چاپ عطف و label

برای چاپ لیبل بارکد:  کتابخانه و آرشیو گزارشهای مدیریتی آماده سازی و خدمات چاپ عطف  labelبارکد←تنظیمات گزارش ←در بخش شماره ثبت ، کلیک بر دریافت قلم
جهت نمایش صحیح بارکد ها جهت چاچپ در برنامه word  : بعداز راست کلیک کردن بر نماد office button (گوشه بالا سمت چپ صفحه) و انتخاب بخش costomize quick access در بخش  advansed در بخش Nameral گزینه context را انتخاب می کنیم

جهت صدور کارت عضویت :امانت و گردش کتاب ←گزارش امانت ←چاپ کارت عضویت

جهت درخواست عضویت در کتابخانه :زیر نماد کلید عبارت «درخواست عضویت در کتابخانه» را کلیک مینماییم

جهت تغییر کلمه عبور: کلیک بر روی نام کاربری و درج پسورد جدید

جهت نمایش جدولی ، ‌ویرایش و حذف کتب وارد شده به نرم افزار : کتابخانه و آرشیو ←ورود اطلاعات و مدارک ←ویرایش اطلاعات ←باکس کد عنوان (خالی) ، باکس عنوان مدرک (خالی) ←کلیک نماد جستجو

جهت ثبت کتبی که چند جلدی هستند :

کافی است نسبت به ورود اطلاعات یک جلد آن از طریق یکی از سه روش ورود اطلاعات اقدام کرده و سپس در قسمت ورود اطلاعات ←ویرایش اطلاعات در قسمت مربوط به تنظیمات ثبت کتاب ،شماره های  ثبت تمامی جلدها را تک تک وارد نموده و دکمه ثبت را بعد از وارد نمودن هر شماره ثبت کتاب زده و در نهایت دکمه ثبت پایین برگه ویرایش را بزنید . 

جهت ثبت کتبی که چند نسخه ای هستند :

کافی است نسبت به ورود اطلاعات یک نسخه آن از طریق یکی از سه روش ورود اطلاعات اقدام کرده و سپس در قسمت ورود اطلاعات ←ویرایش اطلاعات در قسمت مربوط به تنظیمات ثبت کتاب ،شماره های  ثبت تمامی نسخه ها را تک تک وارد نموده در قسمت « نسخه » شماره نسخه کتاب وارد شده و دکمه ثبت را بعد از وارد نمودن هر شماره ثبت کتب زده و در نهایت دکمه ثبت پایین برگه ویرایش را بزنید .

 

رفع مشکل پیغام "شماره ثبت تکرای است" :

در بخش جستجوی برگه دان آیتم نوع جستجو را بر روی شماه ثبت قرار دهید سپس کتابخانه خود را از لیست کتابخانه های مدارس پیدا نموده و تیک بزنید سپس شماره ثبتی که پیغام تکراری بودن را می دهد را در کادر جستجو وارد نمایید و کد عنوان آن را بدست بیاورید سپس در بخش ورود اطلاعات در برگه ویرایش اطلاعات بعد از انتخاب نام پایگاه خود ، کد عنوان مورد نظر را وارد نموده و در بخش اطلاعات ثبت نسبت به تغییر و اصلاح شماره ثبت کتاب اقدام نمایید  و در پایان دکمه ثبت پایان برگه را بزنید .

رفع مشکل پیغام "کد عنوان تکرای است" :

در مواقعی که کد عنوان نمایش داده نمی شود ولی پیغام تکراری بودن می دهد ؛ در بخش ورود اطلاعات در برگه ویرایش اطلاعات ، بعد از انتخاب پایگاه خود کد عنوانی که پیغام تکراری می دهد را وارد نمائید و دکمه جستجو را بزنید سپس ویرایش را بزنید و در پایان  برگه ویرایش اطلاعات کتاب دکمه ثبت را بزنید . (اطلاعات کتاب در صورت نقص رفلش و بارگذاری مجدد می شود)

 

 

  • سامانه و خدمات
  • ويژه ها

 

  • آخرين مطالب
  • پربازديدترين ها