اخبار > سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه آغاز شد


سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه آغاز شد
آیین آغاز رسمی سال تحصیلی حوزه های علمیه کشور، امروز با حضور آیت الله العظمی نوری همدانی آغاز شد.
چاپ
تعداد بازديد
712
تاريخ و ساعت خبر:
١٣:٤٥ - 1398/06/24

مراسم افتتاحیه سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه با حضور حضرت آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید و دیگر علما از جمله حضرات آیات: یزدی، حسینی بوشهری، اعرافی، خاتمی، فقیهی، فاضل لنکرانی، نجم الدین طبسی و بطحایی، حجت الاسلام والمسلمین رفعتی، معاونان حوزه، مدیران مدارس، اساتید و طلاب و فضلای حوزه در مدرسه مبارکه فیضیه برگزارشد.

حضرت آیت الله نوری همدانی به عنوان سخنران ویژه این مراسم، سخنانی ایراد نمودند.

این مرجع تقلید اظهار داشت: علما باید دو مرحله را در زندگی خود مورد توجه قرار دهند؛ مرحله اول، مرحله طلبگی و مرحله دوم مرحله عالم شدن است که هر کدام دارای ویژگی هایی است که باید به آن توجه شود.

معظم له گفتند: علما برای تربیت طلاب همین دو عرصه را مورد توجه قرار داده اند؛ طلاب نیازمند خط مشی خاصی برای خدمت هستند؛ همچون کسانی که به میدان جنگ می روند باید با تجهیزات جنگی تمرین کرده و آشنا شوند تا در میدان نبرد با آن آلات و ابزار به نبرد بپردازند.

این مرجع تقلید تصریح کردند: پس از طی دوران طلبگی می توانید به عنوان یک عالم و فقیه فعالیت داشته باشند؛ پرو بال ملائک خدا زیر پای طالبان علم قرار دارد؛ این تعبیر از تعابیر بلندی است که اهل بیت(ع) در خصوص تعلیم علم بیان کرده اند.

ایشان، اخلاص را اولین پیش نیاز طلب علم در حوزه دانستند و گفتند: طلاب باید با اخلاص تمام در حوزه گام بردارند؛ توفیقات الهی نیز با اخلاص ما مرتبط است؛ اگر کسی بخواهد همچون علمای بزرگ باشد باید مخلص، همت مند و جدی و پرتلاش باشد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه نباید عده ای دین را از سیاست جدا بدانند، تأکید کرد: طلاب و روحانیون باید در کنار درس، حد توان خود در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعال باشند و خود را از مسائل سیاسی و اجتماعی جدا ندانند؛ امروز حوزه های علمیه نباید در برابر ظلم و ستمی که به مسلمانان مظلوم در مناطقی همچون کشمیر و بحرین روا داشته می شود بی تفاوت باشند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه بسیاری از آسیب های اجتماعی در جامعه به واسطه عدم حضور روحانیت در متن اجتماع اتفاق می افتد، بیان کرد: امروز بیشتر کسانی که مرتکب جرم می شوند، همان کسانی هستند که از علما و روحانیون فاصله گرفته اند، بنابراین اعتقاد به عدم حضور اجتماعی روحانیت نوعی جهل و تجاهل است.

 

 

در ادامه  این مراسم، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور ضمن قدیر از حضور حضرت آیت الله نوری همدانی، نسبت به آغاز سال جدید تحصیلی حوزه های علمیه ابراز خرسندی نمودند.

ایشان با تاکید بر آمادگی حوزه در جهت ایفای رسالت های جدید خود؛ فرمودند: حوزه آنگاه می تواند به رسالت های خود عمل کند که حوزه ای جامع و ناظر به همه ساحت های رسالت های خود باشد و به تحصیل عمیق بپردازد.

وی گفت: اساس حوزه، علم و دانش است و معارف الهی در این حوزه باید فراگرفته شده، عمق یابد و در ایران و جهان منتشر شود که اولین رکن این حوزه، علم آموزی و تعمق و پاسداشت سنن اصیل حوزوی است.

مدیر حوزه های علمیه: خاطرنشان کرد: ما معتقد به تحول و پیشرفت و نوزایی هستیم، اما نه به قیمت آن که حوزه از رسالت های اصلی خود غافل شده و نقش اساسی خود را از دست بدهد؛ هویت و اصالت حوزه علمیه باید حفظ شود؛ امروز همه ما باید از رسالت های اصلی و هویت اصیل حوزه صیانت کنیم.

آیت الله اعرافی یادآورشد: حضور حوزه های علمیه و روحانیت در مسائل اجتماعی و فضای مجازی لازم است، اما باید در همه عرصه ها شئون حوزوی رعایت شود؛ حفظ جایگاه های والای رهبری، مرجعیت و نهادهای بزرگ و مهم حوزه یک ضرورت است؛ شورای عالی به نقد و اصلاح و پذیرش نقد و اشکال معتقد است، اما طلاب باید از جایگاه مرجعیت، شورای عالی و جامعه مدرسین صیانت کنند.

ایشان در پایان وضعیت معیشت حوزویان را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: امروز وضعیت معیشت حوزویان بسیار سخت است و بزرگان حوزه باید آن را مورد توجه قرار دهند؛ همچنین همبستگی حوزه و توجه به آرمان های امام راحل و حضور سیاسی و اجتماعی باید در میان حوزویان تقویت شود.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
  • سامانه و خدمات
  • ويژه ها