اخبار > گسترش شبهات از سوی دشمنان مایه حرکت جدی علمی حوزه شده است


آیت الله العظمی سبحانی در همایش کتاب سال حوزه:
گسترش شبهات از سوی دشمنان مایه حرکت جدی علمی حوزه شده است
.
چاپ
تعداد بازديد
461
تاريخ و ساعت خبر:
١٢:١٢ - 1398/11/03

حضرت آیت الله سبحانی امروز در آیین اختتامیه بیست و یکمین همایش کتاب سال حوزه و سومین جشنواره مقالات حوزوی که در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، گفتند: ۳۹ قسم در قرآن کریم وجود دارد که غالب مفسران کمتر به جواب قسم پرداخته اند.

ایشان با اشاره به آیه «ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ» افزودند: اگر قلمی در کار نبود، این تمدن‌ها به این نقطه نمی‌رسید؛ تمدن‌ها امروز به هفدهمین مرحله خود رسیده اند که در این میان قلم نقش مهمی داشته است.

معظم له با اشاره به جواب قسم آیه «قلم» گفتند: نمی شود که کسی نبوت داشته باشد و مجنون هم باشد و خداوند در آیات ابتدایی این سوره به این مساله به روشنی اشاره می کند؛ رابطه مقسم علیه و مقسم به روشن است ولی در اینجا می توان بیان کرد که منظور از این قلم، قلم مقدس و لوح محفوظ است.

ایشان اظهارکردند: هرچه نوشتنی است قابل سوگند نیست زیرا برخی قسم ها سعادت آفرین نیست بلکه سعادت زدا هستند.

حضرت آیت الله سبحانی با ذکر خدمات مسلمانان در طول تاریخ، یادآورشدند: دیگران گمان می کنند که علمی که امروز در اختیار غرب است در گذشته نیز از آن آنها بوده است؛ این درحالی است که مسلمانان غیر از یک دوره زمانی در همه زمینه ها پیشگام بودند؛ در عرصه علمی و هیئت و ریاضیات و هندسه و ادبیات و...مسلمانان آثار ماندگار و ریشه ای داشته اند.

ایشان افزودند: مسلمانان در عرصه علوم انسانی و غیر انسانی بسیاری از کتب ریشه ای را تولید کرده اند؛ ائمه ما نیز در خصوص کتابت کتب علمی سفارشات گسترده ای داشته اند؛ در ۲۶۰ سال که عصر ائمه اهل بیت(ع) ۱۰ هزار کتاب از سوی اصحاب ائمه نوشته شده است.

معظم له بیان کردند: اگر این کتب و جوامع اولین نبود کتب دوره دوم تولید نمی شد و اگر این کتب نبود امروز این حجم از علوم وجود نداشت؛ در برخی از روایات در خصوص فضل ابن شاذان و علمای دیگر بیان شده است.

ایشان با اشاره به این نکته که در قرن ششم کتب علمی از جهان اسلام به روم منتقل شد، اظهارکردند: اگر کسی بخواهد نسخ خطی ما را ببیند باید بیشتر به غرب سر بزند؛ بنده در یک سفره تبلیغی و تعلیمی در آمریکا در یکی از ایالت های علمی به کتابخانه آنجا رفتم که دیدم که کتاب تبیان شیخ طوسی در این کتابخانه وجود داشت؛ آیت الله حجت با خون دل این کتب را به صورت رحلی جمع آوری کرد.

 

 

حضرت آیت الله سبحانی یادآورشدند: یکی از ابتکارات مهم شورای مدیریت حوزه تجلیل از نویسندگان ممتاز حوزه بوده است؛ البته این آثار ارزنده نیز باید منتشر شود، خصوصا آثاری که گروهی از مشکلات امروز ما می گشاید.

ایشان افزودند: متاسفانه آثار شیعه توسط دشمنان در قرن های متمادی از بین رفته است؛ کتابخانه ابونصر در بغداد به آتش کشیده شد در حالی که این کتب به نقل از آقابزرگ تهرانی به دست امامان علم نوشته شده است؛ صدام نیز برخی از کتب را به غارت برد و به آتش کشید؛ اما با این موجود آثار شیعه وجود دارد و بسیاری ازآثار نیز در هند وجود دارد.

معظم له بیان کردند: نکته دیگر آن که برخی از پایان نامه های حوزوی، جدید و شفاف هستند که باید آنها را چاپ کرد؛ امروزه پایان نامه های قرآنی در قم و غیر از قم تولید شده است که باید از آنها استفاده شود؛ این مساله نشان می دهد که شیعه چه اهمیتی به قرآن می دهد و تهمت های دیگران نیز از بین می رود.

ایشان اظهارکردند: اگر بخواهیم این تهمت را بشوییم می توانیم با چاپ کتب و پایان نامه هایی که در حوزه قرآن و حدیث است به این کار اقدام کنیم؛ امروزه کتابی در فضای مجازی به نام قلم «سهی» علیه قرآن شبهاتی مطرح کرده است.

حضرت آیت الله  سبحانی یادآورشدند: وقتی اینترنت مستقل نداریم هرچه می خواهند علیه شیعه منتشر می کنند؛ دشمن کینه توزی می کند و این دشمنی باید ما را وارد به حرکت کند. از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۹۸ کتاب های حوزه توسعه بسیار یافت که یکی از دلایل این افزایش نگارش کتب، افزایش شبهات و تلاش های ضد فرهنگی داشت.

ایشان با اشاره به جایگاه آیت الله خرازی افزودند: گفتار و رفتار وتعلیم آیت الله خرازی برای همه ما یک الگو است؛ایشان از نظر اخلاق و علم و قلم برای ما اسوه است؛ وجود این افراد در حوزه های علمیه دارای برکات بسیار است.

معظم له بیان کردند: ایشان در ۱۳۱۵ متولد شدند و پس از ورود به حوزه تلاش های علمی بسیاری را داشته اند ؛ایشان موسسه در راه حق را در قم به عنوان اولین موسسه بنا نهادند؛ ایشان یک کار جمعی را برای فعالیت های فرهنگی و ضد شبهات ایجاد کردند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
  • سامانه و خدمات
  • ويژه ها

 

 

  • آخرين مطالب
  • پربازديدترين ها