درباره ما

با گسترش حوزه علمیه قم و به تبع آن افزایش تعداد مدارس و مراکز وابسته به حوزه علمیه در سراسر کشور، ایجاد مرکزی به عنوان متولی امور مربوط به تحقیق و پژوهش ضروری می نمود لذا از سال 1373 و با انتصاب حجت الاسلام و المسلمین سید محمد غروی به عنوان معاونت مدیریت در بخش تحقیقات، سامان بخشی به نظام پژوهشی حوزه علمیه قم نیز شکل تازه ای به خود گرفت. این مرکز از سال 1378 به معاونت پژوهش حوزه های علمیه کشور تغییر نام یافت.

این معاونت در مسیر وظایف تعیین شده خود، اهدافی را دنبال می کند که از جمله مهمترین آنها می توان به  تدوين نظام جامع پژوهشى در حوزه و تهيه طرح‏ها و مطالعات توسعه‏ اى،  نهادينه ساختن و تمركز پژوهش‏هاى فردى و گروهى، تاليف، تدوين و اصلاح متون آموزشى حوزه و  آسيب‏ شناسى، ترميم و ساماندهى پژوهش‏هاى حوزه اشاره کرد.

هم اكنون معاونت پژوهش حوزه های علمیه متشکل از سه مدیریت، مراکز و امور پژوهشی، مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی و ترویج پژوهش می باشد.

الف) مدیریت مراکز و امور پژوهشی:

مدیریت مراکز و امور پژوهشی از دفاتر تابعه معاونت پژوهش است که با هدف؛  استقرار و بهینه‌سازی مؤلفه‌های نظام پژوهشی حوزه؛ سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگ‌سازی نظام پژوهشی حوزه؛ ساماندهی واحدهای پژوهشی حوزوی وابسته و زمینه‌سازی جهت هماهنگ‌ سازی  سایر واحدهای حوزوی و دینی؛ و ... راه اندازی شده است. دبیرخانه کتاب سال حوزه، واحد نشریات علمی، اداره امور محصولات پژوهشی و واحد تحقیقات شفاهی از زیر مجموعه های این دفتر هستند.

ب) مدیریت مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی:

مدیریت مطالعات و برنامه ریزی پژوهشی با هدف «انجام مطالعات مربوط به امر پژوهش و تولید دانش‌های حوزوی » راه اندازی شده و وظایف مختلفی را بر عهده دارد: انجام مطالعات بنیادی، راهبردی و مطالعات کاربردی فرابخشی مورد نیاز معاونت پژوهشی؛ تدوین سند راهبردی نظام جامع علمی ـ پژوهشی حوزه علمیه قم؛ نیازسنجی و تعیین اولویت‌های پژوهشی حوزه علمیه قم ؛ و ... بخشی از شرح وظایف دفتر مطالعات پژوهشی می باشد.

ج) مدیریت ترویج پژوهش:

مدیریت ترویج پژوهش متصدی توسعه و نشر فرهنگ پژوهش در سطح حوزه های علمیه است که در این زمینه وظایف مختلفی را بر عهده دارد. دبیرخانه جشنواره علامه حلی زیر نظر دفتر اطلاع رسانی می باشد.

 

چارت سازمانی معاونت پژوهش حوزه های علمیه

 

 

  • سامانه و خدمات
  • ويژه ها

 

  • آخرين مطالب
  • پربازديدترين ها