اخبار > امروز پژوهش در حوزه یک انتخاب نیست بلکه اضطرار است


رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
امروز پژوهش در حوزه یک انتخاب نیست بلکه اضطرار است
حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی: با توجه به مطرح شدن شبهات و سؤالات زیاد بر علیه اسلام امروز پژوهش در حوزه یک انتخاب نیست بلکه اضطرار است.
چاپ
تعداد بازديد
4230
تاريخ و ساعت خبر:
١٣:٣٠ - 1395/10/08

به گزارش اداره اطلاع رسانی معاونت پژوهش حوزه به نقل از خبرگزاری رسا؛ حجت الاسلام و المسلمین نجف لک‌زایی، با بیان این که وظیفه حوزه علمیه معرفی کامل اسلام به پیروان این دین است، به ضرورت توجه حوزه به پژوهش اشاره کرد و اظهار داشت: البته معرفی اسلام در مرحله نخست به اهل این دین و در مراحل بعدی به کل جهان ضروری و لازم است که این کار در مناطق مختلف بدون پژوهش امکان پذیر نیست.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی افزود: امروز پرسش ها و نیازهای مختلفی در سطح جهان در ارتباط با اسلام مطرح می شود که این پرسش ها و شبهات روز به روز نو و جدید می شود و به همین دلیل پژوهش امروز یک انتخاب نیست بلکه یک اضطرار و اجبار است.

ضرورت آموزش پژوهش محور در مدارس سطح یک

وی با تصریح بر اینکه باید مقدمات پژوهش در مدارس سطح یک حوزه علمیه فراهم شود، خاطرنشان کرد: باید از همین امروز مسأله آموزش دادن پژوهش در مدارس علمیه را آغاز کنیم و طلاب هم به صورت دائمی کارورزی پژوهشی داشته باشند تا وقتی به سطوح بالاتر می رسند از توانایی کافی برای دست به قلم شدن و تولید برخوردار باشند.

حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی با تصریح بر اینکه  امروز در حوزه کمتر شاهد موازی کاری در مسأله پژوهش هستیم ابراز داشت: بنده خودم مورد خاصی در این مورد در ذهن ندارم و در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هم این چنین کاری صورت نمی گیرد چراکه باید پژوهش ها ناظر به نیازهای روز و بدون تکرار صورت بگیرد.

موازی کاری در پژوهش های حوزوی نداریم

وی افزود: این که می گوییم موازی کاری نداریم به این معنا است که شاید چند پژوهش در حوزه علوم اسلامی و انسانی عناوین مثل هم داشته باشند ولی چون دو نفر با دو روش مختلف در این پژوهش وارد شده اند نتیجه متفاوت می شود، شبیه استنباط و اجتهاد است. دو عالم دین که در یک موضوع تحقیق کرده و نظر می دهند ولی تحقیق و پژوهش آنها تکراری و موازی نیست چراکه هریک با مبانی و روش خاص وارد مسأله شده اند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
  • سامانه و خدمات
  • ويژه ها

 

 

  • آخرين مطالب
  • پربازديدترين ها